sultanbet betbaba tempobet tempobet jeton

Dünya’da Çocuklarına Bayram Hediye Eden Ve Bu Bayramı Dünya İle Paylaşan İlk Ve Tek Ülke Türkiye’dir. 23 Nisan Milletimize Ve Çocuklarımıza Kutlu Olsun...

Dünya’da Çocuklarına Bayram Hediye Eden Ve Bu Bayramı Dünya İle Paylaşan İlk Ve Tek Ülke Türkiye’dir. 23 Nisan Milletimize Ve Çocuklarımıza Kutlu Olsun...
23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.22.04.2020 00:01

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

..

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.
Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanları çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.
Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.


Dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 23 Nisan'dır. Mustafa Kemal çocukları ve gençleri çok severdi. 23 Nisanı çocuklara armağan ederek her sene kutlanmasını istedi. Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı olan 23 Nisan için ulu önderimiz Atatürk'ün söylemiş olduğu özlü sözler; 


Atatürk diyor ki:
 *Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.
*Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.
*Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir.
*Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onurudur, şerefidir.
*Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar yok olur. - Egemenlik verilmez alınır. 

*Milli-egemenlik milletin namusudur, şerefidir, haysiyetidir.
*Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. 
*Çocuk yurdun temelidir. 
*23 Nisan, karanlıktan aydınlığa kavuştuğumuz gündür.
*Ulusal egemenlik, ulusun namusudur, onudur. 
*Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.
*Özgürlüğün de, eşitliğin de adaletin de dayanağı ulusal egemenliktir. 
*Ulusal egemenlik öyle bir ışıktır ki, onun karşısında zincirler erir, taş ve tahtlar batar, yok olur. 
*Türk_milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır. 
*Çocuklar Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir. - Vatanı korumak, çocukları korumakla başlar.

Atatürk diyor ki:
“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”


Etiketler: 23 Nisan - Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı - ATATATÜRK - TÜRKİYE - Mustafa Kemal - çocuk -

Diğer HABER haberleri

  • PAYLAŞ