sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop

Usta Yönetmen Tunç Başaran Hayatını Kaybetti…

Usta Yönetmen Tunç Başaran Hayatını Kaybetti…
Shop for the latest sex toys and lingerie online. Adult toym egastore is the online retailer that Americans come to for everything adult, sourced from over 100 top international brands. With everything from vibrators to dildos | lingerie to bondage, our range of over 12,000 products has something for every body.

Babası marangoz Fikri, annesi yazar Pakize Başaran'dır. Tunç Başaran, 1 Ekim 1938 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiş, yumuşak doku tümörü ve solunum yetmezliğinden Bandırma'da vefat etmiştir.18.12.2019 08:14
Mersin Escort
Çocukluğu ve gençliği İstanbul’un Fatih semtinde geçmiştir. Edebiyat Fakültesi’nde okurken sex shop yönetmen Memduh Ün’le tanışır. Yazdığı bir senaryoyu okuyan Ün kendisine asistanlık teklif eder. Dört sene Ün’ün yanında çalışır. “Ne öğrendiysem ondan öğrendim” der Başaran. O arada Lütfi Akad, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Ertem Göreç gibi ünlü yönetmenlerin yanında da asistanlık yapar.
1964 yılında ilk filminde, “Borusunu Öttüren” adlı oyunu senaryo haline getiren Orhan Kemal’le çalışır. Sonra “Kara Memet” ve Orhan Kemal’in “Bekçi Murtaza”sını çeker. 1966’da askere gider. Sinemadan kopmaz, çok trajik bulduğu Adnan Menderes’in hayatını film yapmak ister, araştırmalara başlar.


Askerlik görevinin ardından yine setlere döner. Bir yıl kadar hiçbir iş yapmaz. Reklam sektörüne geçer ve reklam filmleri çekmeye başlar. On beş yıl aradan sonra. yeniden sinema filmi yapma zamanı geldiğine inanır. Kazandığı bütün parayı senaryosunu da kendi yazdığı “Biri ve Diğerleri” adlı filme yatırır. Film kendisine 1987 Antalya Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, ardından 1988’de İstanbul Film Festivali’nde (o günlerdeki adıyla İstanbul Sinema Günleri) En İyi Türk Filmi Ödülü’nü getirir. Sonra “Uçurtmayı Vurmasınlar”ı (1989) yapar. Başta 8. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde kazandığı “Yılın En İyi Türk Filmi” ödülü olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında En İyi Film, En İyi Yönetmen dallarında birçok ödül alan bu film “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar aday adayı olur. Arkasından “Piano Piano Bacaksız” (1991) filmi gelir. O da “Uçurtmayı Vurmasınlar”ın başarısını yakalar. “Uzun İnce Bir Yol” (1993), “Sen de Gitme” (1996), “Kaçıklık Diploması”(1998), “Abuzer Kadayıf” (2000) Başaran’ın uluslararası sinema tarihinde yerini almış filmleridir.
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop fethiye sex shop
Etiketler: Tunç Başaran - Antalya - askerlik - film - Ford - İslam - Kimdir - sinema - İstanbul Film Festivali - Antalya Film Festivali -

Diğer SANAT haberleri

  • PAYLAŞ