• Ana Sayfa
  • »
  • Sansürün kaldırılması ve basın bayramı

Sansürün kaldırılması ve basın bayramı

Rahatsizlıkları olan, kendilerini ifadede edecek yer bulamayan yazarlar, OMACC MEDYA`da yeriniz hazır.

1908’in yaz aylarında Selanik’ten yayılan İttihatçı isyanını ne Şemsi Paşa bastırabilmişti ne de Müşir Osman Paşa. Ayaklanmanın 40. gününde Abdülhamit geri adım attı.. Bir başka değişle ileriye doğru atılmış bir adımdı bu: 24 Temmuz 1908’de 2. Meşrutiyet ilan edildi.
Meşrutiyetin ilan edildiği günün gecesinde İkdam gazetesinin sahibi Ahmet Cevdet ile Sabah Gazetesi sahibi Mihran Efendiler, gazete provalarını görmek için gelen sansür memurlarını aynı sözlerle geri çevirdiler: gazeteler hürdür, sansür yasaktır. 25 Temmuz 1908 sabahı dağıtılan gazeteler farklıydı artık. Uzun yılların ardından ilk kez sansür memurlarının değil gazetecilerin tercihlerine göre basılmışlardı. Özgürce yayımlanan gazetelere halkın ilgisi de büyük oldu.
Bu nedenle 24 Temmuz Cumhuriyet Dönemi’nde Türk basınından sansürün kaldırılması ve basın bayramı olarak ilan edildi. Türkiye’deki basın kuruluşları zaman zaman 24 Temmuz 1908 öncesini hatırlatan dönemlerden geçtiler ama 24 Temmuz simge olarak önemini hiç kaybetmedi.
Bu gün yine düşünce ve ifade özgürlüğü ülkemizde sıkıntılı bir süreci yaşamaktadır. Gazeteciler, yazarlar, çizerler hakkında açılan davaların devam edeceği anlaşılmaktadır. Medya sektöründe ciddi bir işsizlik ve çalışanlar için de çok ciddi bir iş güvencesi sorunu vardır. Çeşitli yollarla gazete ve Televizyonlara el konulmakta, yönetimlerini, yayın politikalarını değiştirilebilmektedir. Bu baskılar sansürün yanında daha da tehlikeli olan otosansürü gündeme getirmektedir. 
Tutuklu Gazetecilerle Dayanışma Platformu (TGDP)’nin saptamasına göre halen 76 gazeteci Türkiye cezaevlerinde tutuklu bulunmaktadır. Sırf başkalarının hoşuna gitmeyen yazılar yazdıkları için tutuklu 76 gazeteci... Bu sayıyla Türkiye Cumhuriyeti devleti dünya birinciliğini sürdürüyor.
İşte gazeteci olmanın ne kadar zor olduğunu görüyoruz. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan yazılı, işitsel ve görsel basınımız ve son zamanlarda da baş belası olarak görülen sosyal medya, demokrasimizin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir.

Sansürün kaldırılması ve basın bayramı kutlu olsun...

Yazacakları ve söyleyecekleri olanlar sosyal medya şimdilik özgür ve sansürsüz...yani baş belası... 
Rahatsizlıkları olan, kendilerini ifadede edecek yer bulamayan yazarlar, OMACC MEDYA`da yeriniz hazır. 
Her konuda yazılarınızi,makalelerinizi, araştırmalarınızı hatta video ve resimlerinizi künyemizde yer alan kurallar çerçevesinde OMACC MEDYA ve OMACCMEDYA WEB TV`ye bekliyoruz.

İLETİŞİM
OMACC MEDYA
www.omaccmedya.net
www.omaccmedya.web.tv

Yayın yönetmeni:
Ömer AKKANIM
omerakkanim@hotmail.com

Telefon:
+90 532 740 96 39
+90 326 616 77 29
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1344