• Ana Sayfa
  • »
  • Kararlılık ve coşkuyla istemenin başarının biricik anahtarı olduğunu gösteren bir olay...

Kararlılık ve coşkuyla istemenin başarının biricik anahtarı olduğunu gösteren bir olay...

Bir insan için geçerli olan bu gerçek, bir ulus için neden mümkün olmasın?
Kararlılık ve coşkuyla istemenin başarının biricik anahtarı olduğunu gösteren bir olay...
Japon çocuğun tek hayali çok ünlü bir karateci olmaktı. Fakat ailesi buna izin vermiyordu. Çünkü talihsiz bir kaza sonucu çocuk sol kolunu kaybetmişti. 
Ailesi çocuğun moralinin çok kötü olduğunu görünce  ona bir karate hocası tuttu. Hoca ilk dersinde çocuğa karsısındakini sağ koluyla tutup üstünden savurmayı gösterdi. Hatta ikinci, üçüncü ve sonraki bütün derslerde hep aynı hareketi yapıyorlardı. 
Çocuk bir gün hocasına -hocam artık başka hareketlere geçsek, dedi. Karate hocası ise bunu kabul etmeyerek dünyada bu işi en hızlı yapan kişi olmadıkça bitirmeyeceğini söyledi. Çocuk o kadar hızlanmıştı ki, hocasını bile göz açıp kapayıncaya kadar yerden yere vuruyordu. Bir gün hoca elinde bir kağıtla geldi kağıtta çocuğun gençler karate şampiyonasına katılabileceği yazıyordu. 
Çocuk çok şaşırmıştı. Ertesi gün salonda ilk rakibinin karşısına çıkacakken heyecanla hocasına sordu, -hocam bu iş nasıl olur? Ben sadece tek hareket biliyorum, kaybedeceğim gibi geliyor bana. Hocası ise -sen sadece bu hareketi yap, cevabını verdi. 
Çocuk ringe çıktı ve hareketiyle rakibini eledi. Hatta tek hareketle finale kadar çıktı. Finalde karşısında bir önceki yılın karate şampiyonu vardı. Çocuk bir hayli tedirgindi ama, yine bildiği hareketi yaparak bu  rakibini de yendi ve şampiyon oldu. 
Sevinçle hocasının yanına koştu, hayret ve sevinç içinde sordu : -hocam inanamıyorum, sadece bir hareket biliyorum, tek kolluyum ve buna karşın şampiyon oldum.  Hocası çocuğa baktı ve dedi ki: -senin yaptığın hareket karatedeki en zor hareketlerden birisidir ve onun bir tek savunması vardır o da, rakibin sol kolunu tutmak. Tabii ki, rakiplerinin hiç biri senin sol kolunu tutamadı.
Sözlerini şöyle bitirdi karate hocası: senin bu başarın yaşamın kendisidir aslında. İnanç ve azim varsa eğer, olumsuz gibi görünen her durum insan için dezavantaj olmaktan çıkıp gerçek bir avantaja dönüşür. Kutlarım seni evlat! Sen artık insanların gözünde tek kolu olan yardıma muhtaç bir insan değil,   herkesin gıpta ettiği bir dünya şampiyonusun      
Bir insan için geçerli olan bu gerçek,   bir ulus için neden mümkün olmasın?


  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1263