Yaşam içinde siz kimsiniz?

Avustralya’da artık türleri yok olmak üzere olan bir grup yerli, hala avcı-toplayıcı olarak yaşamaya devam etmektedir. Bu insanların en önemli özellikleri, günümüzden binlerce yıl önce yaşamış ilk insan ırklarına benzeyen bir yaşam şeklini hala yürütüyor
 Diğer bir deyişle, aradan geçen binlerce yıllık değişimden etkilenmeden, ilk atalarımız gibi yaşamayı sürdüren tek insan topluluğu.
Aborginiler olarak bilinen bu insan topluluğunun günümüz insanlarına öğretecek yaşam hakkında binlerce yıllık gözlemleri ve tecrübeleri var.  Bir anlamda Aborginiler günümüzde yaşam ve doğa hakkında uzman bir topluluk diyebiliriz.  Kendi yarattığımız bu karmaşık dünyanın ötesinde çok daha basit ama doğal bir yaşamda binlerce yıl doğa ile uyum içinde yaşamış bir topluluk.
Aborginiler’e göre, insanlar topluluklar halinde yaşarlar ve grup içinde her insan topluluğunun gelişmesi ve ilerlemesi için kendi payına düşeni en iyi şekilde yerine getirmekle sorumludur.  Bildiğimiz klasik birliktelik anlayışından biraz farklı olarak, bu toplulukta her birey doğdukları andan itibaren bir arayış içinde kim olduklarını bulmaya çalışırlar.  Kimisi topluluğun bitki uzmanı olur, ilaç yapar, hastaları iyileştirir.  Kimisi uzağı çok iyi görür, topluluğun yönünü belirler.  Kimisi geçmişi çok iyi hatırlar ve topluluğa geçmiş hikayeleri anlatarak unutulmamasını sağlar.

 Yaşam içinde siz kimsiniz?
Sadece para kazanan bir makine mısınız?  
Yoksa hayatta içinde bulunduğunuz topluluğu yönlendireceğiniz  bir rolünüz var mı?
Aborginiler, herkesin bir rolü olduğuna inanıyor.  İnsanların günlük yaşamın gürültüsü ile çevrelendiği günümüz koşullarında acaba kalbinizdeki arzuların sesini duyabiliyor musunuz?
Bir an düşünün, çocukken, henüz daha hayat koşuşturmacasının içinde kaybolmadan önce ne vardı gönlünüzde, hayallerinizde? 
 Acaba en son ne zaman yüreğinizin sesini dinlediniz?

Haydi bu gün bir adım atın. Yaşam içindeki rolünüzü düşünün.  İlerlemek ve gelişmek için sizin kim olduğunuzu bulmanıza ihtiyacımız var.  Bize geçmişi öğretin, bize şiir okuyun, bize şarkı söyleyin, bize yaptığınız işi ve şartlarınızı nasıl geliştireceğimizi anlatın, bize faydalı bitkileri öğretin, bize geleneklerimizi öğretin, trafik kazalarını durdurmamız için yardım edin, çocuklarımıza yitirilen değerleri öğretin...

Yaşamdaki rolünüzü bulmak için oturmayın, beklemeyin, omuz silkmeyin...
Bakın, görün, dinleyin, okuyun, araştırın...
Kendinizi bir konuda ama sevdiğiniz bir konuda geliştirin...
Problemlerimiz ancak herkes bir ucundan tutarsa çözülebilir...
Haydi bu gün sizde bizim elimizden tutun...
İletişimsiz kalmamanız dileği ile..

  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1414